Çilingir Mesleğinin Tarihi

Çilingircilik, binaları, dolapları, odaları, ve güvenlik sağlayan tasarımları kilitleyen ve onlara koruyucu donanım mekanizmaları üreten bir meslektir.  İnsanlık tarih boyunca çilingircilik mesleğine ihtiyaç duymuştur.

İnsanlığın ihtiyaç duyduğu bir meslek olduğundan dolayı çilingircilik mesleğinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Çilingircilik mesleğini ilk olarak eski Mısırda görmemiz mümkündür.  İlk olarak sadece anahtarını unutan veya kaybeden insanlar için kilitleri tahtadan yapılmış bir maymuncuk kullanarak açarlardı. 18. Yüzyılda Avrupa’nın gelişmiş metalürjiyi kabul etmesinden sonra çilingirler için eskisinden daha dayanıklı kilit ve anahtarlar oluşturmak mümkün hale geldi. Daha ilerleyen zamanlarda  çilingirci, metal ,ahşap, mekanik ve elektronik becerileri en üst seviyede kullanabilmek anlamına gelmeye başladı.  Bugünlerde ise kendi becerileri , bilgi birikimleri ve kullandıkları karmaşık sistemler ile bütün kilitleri açabiliyorlar. İşini iyi yapan çilingirler günümüzde günün her saatinde çalışmaya hazır olmalıdır.

Günümüzde çilingirlik mesleğine ve çilingirliğe verilen önem giderek azalmasına rağmen Bursa Özlüce’ de Dinamik Çilingir çilingirlik mesleğini hayatta tutmaya başarılı bir şekilde devam etmektedir. Çilingircilik geleneklerine bağlı kalan aynı zamanda bunu modern çilingirlik ile harmanlayan Dinamik anahtar, Ertuğrul ,Özlüce başta olmak üzere Nilüfer ve genelinde anahtar denildiğinde ilk akla gelen firma olma özelliğindedir.

 

Firmamız Dinamik Anahtar , Bursa Özlüce ‘ de Özlüce Çilingir firması olarak halka hizmet vermektedir.
Sizde resmi çilingir firması ile çalışmanın farklılığını ve güvenilirliğini yaşamak için Özlüce Çilingir veya Saygınkent Çilingir şubemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın